Biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 1 im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Szczawie, zgodnie z kilkuletnią już tradycją, włączyła się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, który przypada w październiku. Tegoroczne obchody przebiegały pod hasłem: „Baśnie i legendy całego świata”. W związku z obchodami podjęto różne przedsięwzięcia, aby podkreślić rolę i znaczenie książki i czytania w procesie edukacji oraz uatrakcyjnić wizerunek biblioteki w oczach uczniów.

Zorganizowano akcję  na najbardziej czytającą klasę „Czytelnicze drzewo jesienne”, w której uczestniczyli uczniowie kl. 2-6. Rywalizacja trwała cały miesiąc, ostatecznie zwyciężyła kl. 2, minimalnie wyprzedzając kl. 3

Prowadzono akcję głośnego czytania (uczniom klas 1-3 oraz dzieciom z oddziałów przedszkolnych) baśni i legend z różnych stron świata.

Zorganizowano następujące konkursy czytelnicze:

Konkurs plastyczny dla kl. 1 i 2 „Mój ulubiony bohater baśni lub legendy”.

Wyniki:
I miejsce Adam Chlipała, Zuzanna Królczyk, II miejsce Martyna Wąchała, Sebastian Kaliciński, III miejsce Marta Gromala, Julia Rusnak.

Konkurs dla kl. 3 ze znajomości wybranych baśni z różnych stron świata.

Wyniki: I miejsce Łucja Gancarczyk, II miejsce Kamil Wąchała, III miejsce Joanna Zasadnia.

Konkurs pięknego czytania baśni i legend z różnych stron świata dla klasy kl. 4- 6.

Wyniki: I miejsce Zofia Szlaga, II miejsce Antonina Bulanda, Magdalena Kurzeja, III miejsce Magdalena Michalska, Magdalena Pawlik.

Konkurs wiedzy dla klasy 7-8 „Nauczyciel – bohater literacki (i nie tylko!)”. Wyniki: I miejsce Magdalena Mikołajczyk (kl.8), II miejsce Natalia Daniel, III miejsce Magdalena Mikołajczyk (kl.7).